Difference between revisions of "SeniorDistrictDeputies"
From MasonicGenealogy
(→1927-2002 DISTRICTS) |
(→SENIOR DEPUTIES BY YEAR OF SERVICE) |
||
Line 151: | Line 151: | ||
# Robert D. Hermanson, 1983, 1984; [http://masonicgenealogy.com/MediaWiki/index.php?title=MABrockton29_1927-2003 Brockton 29th District] | # Robert D. Hermanson, 1983, 1984; [http://masonicgenealogy.com/MediaWiki/index.php?title=MABrockton29_1927-2003 Brockton 29th District] | ||
# '''★''' William H. Wilbour, 1983, 1984; [http://masonicgenealogy.com/MediaWiki/index.php?title=MANewBedford30_1927-2003 New Bedford 30th District] | # '''★''' William H. Wilbour, 1983, 1984; [http://masonicgenealogy.com/MediaWiki/index.php?title=MANewBedford30_1927-2003 New Bedford 30th District] | ||
+ | # [http://masonicgenealogy.com/MediaWiki/index.php?title=MAGLJFranklin James R. Franklin, 1984, 1985; [http://masonicgenealogy.com/MediaWiki/index.php?title=MABrighton5_1927-2003 Brighton 5th District] |
Revision as of 17:53, 10 September 2020
Contents
SENIOR DISTRICT DEPUTIES
This page is up to date as of 03/11/2020.
SENIOR DEPUTIES BY DISTRICT
1927-2002 DISTRICTS
The following list shows the senior living District Deputy Grand Masters for the 1927-2003 period. (There are no Deputies still living from all preceding district alignments.)
- Boston 1st District: George J. Avis, 1989, 1990
- Cambridge 2nd District: Charles R. Dauwalter, 1990, 1991
- Boston 2nd District: Ronald Rosenberg, 1978, 1979
- Boston 3rd District: Ralph Kaplan, 1988, 1989
- Chelsea 3rd District: Joseph I. Stone, 1993, 1994
- South Boston / Boston 4th District: Thomas J. O'Brien, 1973, 1974
- Dorchester 4th District: Arthur H. Shapiro, 1981, 1982
- Roxbury 4th District: Leonard H. Pinaud, 1983, 1984
- Waltham 5th District: W. Bradford Chase, 1983, 1984
- Brighton 5th District: Paul W. Rolston, 1972, 1973
- Somerville 6th District: Willis B. Whalen, Jr., 1976, 1977
- Arlington 6th District: Richard F. Norris, 1977, 1978
- Malden 7th District: Raymond D. Stephens, Jr., 1984, 1985
- Melrose 7th District: William A. St. Clair, 1989, 1990
- Salem 8th District: Philip Pergola, Jr., 1975, 1976
- Lynn 8th District: Douglas F. Hulsman, 1982, 1983
- Gloucester 9th District: Ronald J. Gerring, 1986, 1987
- Newburyport 10th District: Lester R.F. Sinton, 1980, 1981
- Lawrence 11th District: Allan M. Zecchini, 1994, 1995, 1996
- Lowell 12th District: John H. Hart, 1969, 1970
- Fitchburg 13th District: Richard S. Sleeper, 1971, 1972
- Barre 13th District: Wesley R. Boutelle, 1968, 1969
- Greenfield 14th District: Alva C. Stacy, 1976, 1977
- North Adams 15th District: Raymond H. Moulthrop, 1990, 1991
- Pittsfield 16th District: John M. Watson, 1971, 1972
- Holyoke 17th District: Walter F. Southard, 1981, 1982
- Chicopee 18th District: Sidney Weiner, 1968, 1969
- Springfield 18th District: Robert W. Clarke, 1986, 1987
- Palmer 19th District: Neil A. Noble, 1982, 1983
- Blackstone 20th District: Stewart R. Holbrook, 1987, 1988
- Brookfield 21st District: Kenneth W. Henderson, 1988, 1989
- Worcester 22nd District: Richard W. Stake, 1975, 1976
- Natick 23rd District: Albert T. Ames, 1976, 1977
- Marlboro 24th District: Frank H. Foss, 1976, 1977
- Hyde Park 25th District: Edward T. Johnston, 1973, 1974
- Quincy 26th District: Clayton G. Bemis, 1983, 1984
- Plymouth 27th District: Emmett B. Baker, 1974, 1975
- Taunton 28th District: Raymond A. Phillips, 1976, 1977
- Attleboro 28th District: Malcolm F. Borden, 1972, 1973
- Brockton 29th District: Ara Manoogian, 1977, 1978
- New Bedford 30th District: William H. Wilbour, 1983, 1984
- Fall River 30th District: Myron Rubinstein, 1971, 1972
- Nantucket 31st District: S(idney). David Cronig, 1971, 1972
- Hyannis 32nd District: Hugh C. Findlay, 1988, 1989
- Provincetown 32nd District: David R. Thomson, 1981, 1982
- Springfield 33rd District: Theodore E. Cooledge, 1989, 1990
2003 AND AFTER DISTRICTS
Note that in some cases, a District Deputy Grand Master served only one year in this district, after having served in a predecessor district.
- District 1: David F. Howard, 2003, 2004
- District 2: Mark H. Norton, 2005, 2006
- District 3: Michael S. Podymaitis, 2003, 2004
- District 4: David P. Henry, 2003
- District 5: Jeffrey L. Gardiner, 2004-2006
- District 6: James S. Logan, 2003, 2004
- District 7: Joseph M. Kurey, 2003
- District 8: John W. Sutterley, 2003
- District 9: Richard D. Parker, 2003, 2004
- District 10: Stephen E. Linsky, 2003
- District 11: Thomas H. Hargreaves, 2003, 2004
- District 12: John Appleby, 2003, 2004
- District 13: Earl W. Cole, Jr., 2003
- District 14: Ernest A. Bean, 2006, 2007
- District 15: Truman G. Hix, 2003, 2004
- District 15N: Robert E. Havener, 2009, 2010
- District 15S: Robert M. Booth, 2009, 2010
- District 16: James E. Carroll, 2003
- District 17: Richard J. Duhaine, 2003, 2004
- District 18: Russell W. Nickerson, 2003
- District 19: Donald O. Hartson, 2003
- District 20: David A. Blake, 2004, 2005
- District 21: W. Bradford Morse, 2005, 2006
- District 22: Charles L. Montalbano, 2003
- District 23: Dennis E. Reebel, 2003, 2004
- District 24: Keith L. Rushlow, 2004, 2005
- District 25: Peter B. Markert, 2003, 2004
- District 26: Lester A. Black, 2003
- District 27: Richard A. Poudrier, 2003, 2004
- District 28: George R. Sachs, 2003
- District 29: Mark W. Doane, 2003, 2004
- District 30: Charles N. Cahoon, 2003
- District 31: Luis M. Coelho, 2003, 2004
- District 32: Brian N. Watson, 2013
SENIOR DEPUTIES BY YEAR OF SERVICE
The following list shows the senior living District Deputy Grand Masters overall. ★ indicates the Senior District Deputy in that District.
- ★ Wesley R. Boutelle, 1968, 1969; Barre 13th District
- ★ Sidney Weiner, 1968, 1969; Chicopee 18th District
- ★ John H. Hart, 1969, 1970; Lowell 12th District
- ★ Richard S. Sleeper, 1971, 1972; Fitchburg 13th District
- ★ John M. Watson, 1971, 1972; Pittsfield 16th District
- ★ Myron Rubinstein, 1971, 1972; Fall River 30th District
- ★ S(idney). David Cronig, 1971, 1972; Nantucket 31st District
- ★ Paul W. Rolston, 1972, 1973; Brighton 5th District
- Allen G. Zippin, 1972, 1973; Chicopee 18th District
- ★ Malcolm F. Borden, 1972, 1973; Attleboro 28th District
- ★ Thomas J. O'Brien, 1973, 1974; South Boston 4th District
- ★ Edward T. Johnston, 1973, 1974; Hyde Park 25th District
- Paul M. Chase, 1973, 1974; Nantucket 31st District
- ★ Emmett B. Baker, 1974, 1975; Plymouth 27th District
- Richard R. Ray, 1975, 1976; South Boston / Boston 4th District
- ★ Philip Pergola, Jr., 1975, 1976; Salem 8th District
- ★ Richard W. Stake, 1975, 1976; Worcester 22nd District
- William S. Hathaway, Jr., 1975, 1976; Fall River 30th District
- ★ Willis B. Whalen, Jr., 1976, 1977; Somerville 6th District
- ★ Alva C. Stacy, 1976, 1977; Greenfield 14th District
- ★ Albert T. Ames, 1976, 1977; Natick 23rd District
- ★ Frank H. Foss, 1976, 1977; Marlboro 24th District
- ★ Raymond A. Phillips, 1976, 1977; Taunton 28th District
- ★ Richard F. Norris, 1977, 1978; Arlington 6th District
- ★ Ara Manoogian, 1977, 1978; Brockton 29th District
- ★ Ronald Rosenberg, 1978, 1979; Boston 2nd District
- Ronald W. Wetmore, 1979, 1980; Lowell 12th District
- Keith M. Raftery, 1979, 1980; Pittsfield 16th District
- Gardner S. McWilliams, 1979, 1980; Nantucket 31st District
- Robert L. Pann, 1980, 1981; Boston 2nd District
- ★ Lester R. F. Sinton, 1980, 1981; Newburyport 10th District
- Edward T. Thompson, 1980, 1981; Barre 13th District
- Donald Q. McCollester, 1980, 1981; Greenfield 14th District
- ★ Arthur H. Shapiro, 1981, 1982; Dorchester 4th District
- Charles A. Lukas, Jr., 1981, 1982; Lowell 12th District
- Lawrence D. Tonini, 1981, 1982; Pittsfield 16th District
- ★ Walter F. Southard, 1981, 1982; Holyoke 17th District
- ★ David R. Thomson, 1981, 1982; Provincetown 32nd District
- ★ Douglas F. Huisman, 1982, 1983; Lynn 8th District
- Edward A. Walsh, 1982, 1983; Greenfield 14th District
- Basil A. Crandell, 1982, 1983; Chicopee 18th District
- ★ Neil A. Noble, 1982, 1983; Palmer 19th District
- Robert A. MacDougall, 1983, 1984; South Boston / Boston 4th District
- Ernest C. Sofis, 1983, 1984; Dorchester 4th District
- ★ Leonard H. Pinaud, 1983, 1984; Roxbury 4th District
- ★ W. Bradford Chase, Jr., 1983, 1984; Waltham 5th District
- Donald W. Fudge, 1983, 1984; Lowell 12th District
- Willis B. Altman, 1983, 1984; Pittsfield 16th District
- Ronald E. Jackson, 1983, 1984; Holyoke 17th District
- ★ Clayton A. Bemis, 1983, 1984; Quincy 26th District
- Robert D. Hermanson, 1983, 1984; Brockton 29th District
- ★ William H. Wilbour, 1983, 1984; New Bedford 30th District
- James R. Franklin, 1984, 1985; [http://masonicgenealogy.com/MediaWiki/index.php?title=MABrighton5_1927-2003 Brighton 5th District