Thomas
From MasonicGenealogy
THOMAS LODGE
Location: Monson; Palmer (1856)
Chartered By: Paul Revere
Charter Date: 12/12/1796 II-93
Precedence Date: 12/12/1796
Current Status: Active
PAST MASTERS
- Samuel Guthrie, 1796-1801
- Ozim Blashfield, 1802
- Ede Whitaker, 1803-1805
- Steven Pynchon, 1806, 1807
- Joel Norcross, 1808, 1809
- Samuel Willard, 1810-1813
- Abraham Haskell, Jr., 1814-1820; SN
- George Bliss, 1821, 1822
- Timothy Packard, 1823-1825
- Joseph L. Reynolds, 1826-1835
- DARK 1835-1856
- Elias Turner, 1856-1859
- Sylvanus Shaw, 1860, 1861
- George Robinson, 1862; SN
- Marshall Fox, 1863
- James B. Shaw, 1864-1866
- Andrew Pinney, 1867-1870
- George B. Kenerson, 1871, 1872
- John W. Warren, 1873-1882?
- Samue H. Hellyar, 1883, 1884
- George O. Henry, 1885-1888
- William A. Weld, 1889-1891
- Charles T. Brainerd, 1892-1894
- George H. Wilkins, 1895; SN
- David L. Bodfish, 1896, 1897; Memorial
- H. W. McGregory, 1898, 1899
- Bryan Woodhead, 1900-1902
- William H. Norton, 1903-1905
- Edward B. Taylor, 1906, 1907
- Thomas A. McCRea, 1908, 1909
- Joseph F. Davis, 1910, 1911
- Charles L. Wald, 1912, 1913
- Charles M. Kempton, 1914, 1915
- Harrie M. Howe, 1916, 1917
- Ernest E. Hobson, 1918; N
- Samuel P. Goodsie, 1919, 1920
- George Patterson, 1921
- Harry B. Sanborn, 1922, 1923
- Charles F. Dingman, 1924; N
- Fred S. Potter, 1925
- Allen F. Davis, 1926, 1927; N
- J. H. MacGeachey, 1928
- Reg. C. Kempton, 1929
- John P. Reed, 1930
- Elmer J. Rhomas, 1931
- Ralph E. Canning, 1932
- Roy W. Johnson, 1933
- John Moon, 1934
- Herbert W. Bishop, 1935
- Paul Heine, Jr., 1936, 1937
- John W. Crane, 1938
- James A. Vennert, 1939
- Harold S. Crane, 1940
- Fred Fell, 1941
- Kenneth P. Keffe, 1942
- William T. Brown, 1943, 1944
- Augustus Newman, 1945; N
- William D. Spooner, 1946
- Lewis S. Flower, 1947
- Edward W. Branford, 1948
- Milton J. Wood, 1949
- Wilbur D. Gunn, 1950
- Frederick L. Worby, 1951 DDGM?
- Horace H. Randlett, 1952, 1991; SN
- Philip E. Cody, 1953
- Arthur E. Brown, 1954
- Harold R. Hobkirk, 1955
- Walter F. Kaufman, 1956
- Russell Thornquist, 1957
- Arthur V. Hedman, 1958
- Andrew G. Haveles, 1959
- Robert B. Taft, Jr., 1960; N
- Kenneth H. Main, 1961
- Earle A. Anderson, 1962
- Robert J. Cox, 1963
- Rud W. Hermanson, 1964
- Merritt B. Hyatt, 1965; SN
- George F. Sawyer, 1966
- Kenneth W. Phillips, 1967
- Edson N. Carnahan, 1968
- Robert E. Geer, 1969
- Charles W. Smith, 1970
- Richard E. Johnson, 1971
- Clarence Carrington, 1972
- Raymond E. Barton, 1973, 1976
- Chester E. Bolek, 1974
- Richard W. Cisco, 1975
- Folke V. Ellason, 1977
- John A. Rocasah, 1978
- Gerald J. Hechigian, 1979
- George Rahalm, 1980
- George W. Shorette, 1981, 1982
- Guy C. Lucia, Jr., 1983
- George C. Kindberg, 1984, 1985
- Roland I. Outhuse, 1986; PDDGM
- John A. Altomonte, 1987, 1988
- Ronald E. Wheeler, Sr., 1989
- David W. Prew, Sr., 1992, 1993
- Bernard B. Roche, 1994-1996
- Homer R. Brooks, 1997, 1998
- Douglas J. Fry, 1999; PDDGM
- Kenneth W. Rhodes, 2000, 2001; PDDGM
- Seth H. Blackwell, 2002
- Gary A. Roberts, 2003, 2004
- Lawrence A. Lucas, 2005
- Stuart C. Hazen, 2006
- Edward F. Miodowski, 2007
- William K. Adams, 2008
- Robert J. Parron, 2009, 2010
- John C. Christie, 2011
- Steven J. Ziobrowski, 2012
YEARS
charter surrendered 1835; restored 1856 (though it appears in Grand Master Randall's 1853 Address
1856 1866 1873 1886 1887 1890 1893 1894 1896 1897 1902 1904 1918 1920 1921 1924 1926 1927 1930 1933 1936 1938 1944 1946 1950 1956 1959 1962 1971 1975 1976 1979 1983 1990 1994 2006 2010
GRAND LODGE OFFICERS
- Seth H. Blackwell, DDGM, District 19 (Palmer), 2000, 2001
- David L. Bodfish, DDGM, District 17 (Palmer), 1903, 1904; Memorial
- Allen F. Davis, DDGM, District 19 (Palmer), 1948, 1949; Thomas; N
- Charles F. Dingman, DDGM, District 19 (Palmer), 1938, 1939; Thomas; N
- Douglas J. Fry, DDGM, District 19 (Palmer), 1996, 1997
- Abraham Haskell, Jr., DDGM, District 5, 1821-1825; SN
- Ernest E. Hobson, DDGM, District 19 (Palmer), 1920, 1921; N
- Merritt B. Hyatt, DDGM, District 19 (Palmer), 1980, 1981; SN
- Augustus Newman, DDGM, District 19 (Palmer), 1958, 1959; Thomas; N
- Roland I. Outhuse, DDGM, District 19 (Palmer), 1988, 1989
- Horace H. Randlett, DDGM, District 19 (Palmer), 1974, 1975; SN
- Kenneth W. Rhodes, DDGM, District 19 (Palmer), 1990, 1991
- George Robinson, DDGM, District 18 (Palmer), 1879, 1880; SN
- Robert B. Taft, Jr., DDGM, District 19 (Palmer), 1968, 1969; N
- George H. Wilkins, DDGM, District 17 (Palmer), 1897, 1898; SN
DISTRICTS
1803: District 6 (Central Mass., Worcester)
1820: District 7 (North Central Massachusetts)
1853: District 10 listed by GM Randall in December 1853(?)
1867: District 10 (Springfield)