MassachusettsYear1999
1999
FRED K. BAUER, Grand Master
F. Brian Emery, Deputy Grand Master
Louis A. Harmon, Senior Grand Warden
Clayton A. Bemis, Junior Grand Warden
Seated: R. W. Jack R. Tutzauer, District Grand Master; Grand Master Arthur E. Johnson; M. W. Fred K. Bauer, Grand Master; R. W. F. Brian Emery, Deputy Grand Master.
Standing:R. W. Robert M. Blake, Grand Treasurer; R. W. Paul W. Rolston, Grand Secretary.
Contents
- 1 QUARTERLY COMMUNICATIONS
- 2 SPECIAL COMMUNICATIONS
- 3 FEAST OF ST. JOHN THE EVANGELIST
- 4 LIST OF LODGES IN MASSACHUSETTS BY DISTRICT: 1999
- 4.1 DISTRICT 1: Boston
- 4.2 DISTRICT 2: Cambridge
- 4.3 DISTRICT 2: Boston
- 4.4 DISTRICT 3: Boston
- 4.5 DISTRICT 3: Chelsea
- 4.6 DISTRICT 4: Boston
- 4.7 DISTRICT 5: Waltham
- 4.8 DISTRICT 5: Brighton
- 4.9 DISTRICT 6: Somerville
- 4.10 DISTRICT 6: Arlington
- 4.11 DISTRICT 7: Malden
- 4.12 DISTRICT 7: Melrose
- 4.13 DISTRICT 8: Salem
- 4.14 DISTRICT 8: Lynn
- 4.15 DISTRICT 9: Gloucester
- 4.16 DISTRICT 10: Newburyport
- 4.17 DISTRICT 11: Lawrence
- 4.18 DISTRICT 12: Lowell
- 4.19 DISTRICT 13: Fitchburg
- 4.20 DISTRICT 13: Barre
- 4.21 DISTRICT 14: Greenfield
- 4.22 DISTRICT 15: North Adams
- 4.23 DISTRICT 16: Pittsfield
- 4.24 DISTRICT 17: Holyoke
- 4.25 DISTRICT 18: Chicopee
- 4.26 DISTRICT 18: Springfield
- 4.27 DISTRICT 19: Palmer
- 4.28 DISTRICT 20: Blackstone
- 4.29 DISTRICT 21: Brookfield
- 4.30 DISTRICT 22: Worcester
- 4.31 DISTRICT 23: Natick
- 4.32 DISTRICT 24: Marlboro
- 4.33 DISTRICT 25: Hyde Park
- 4.34 DISTRICT 26: Quincy
- 4.35 DISTRICT 27: Plymouth
- 4.36 DISTRICT 28: Taunton
- 4.37 DISTRICT 28: Attleboro
- 4.38 DISTRICT 29: Brockton
- 4.39 DISTRICT 30: Fall River
- 4.40 DISTRICT 30: New Bedford
- 4.41 DISTRICT 31: Nantucket
- 4.42 DISTRICT 32: Hyannis
- 4.43 DISTRICT 32: Provincetown
- 4.44 DISTRICT 33: Springfield
- 4.45 PANAMA CANAL DISTRICT
- 4.46 CHILE DISTRICT
- 4.47 CHINA DISTRICT
- 4.48 CARIBBEAN DISTRICT
QUARTERLY COMMUNICATIONS
(held at Masonic Temple, Boston)
- 03/10: 1999-1;
- 06/09: 1999-39;
- 09/08: 1999-73;
- 10/09: 1999-105; (Special Communication)
- 12/08: 1999-133; (Annual Communication)
03/10 Agenda
- 1999-8: Acknowledgement of new American Flag.
- 1999-12: Report of the Committee on Records.
- 1999-13: Presentations.
06/09 Agenda
- 1999-55: Greetings to, and appointment of, Grand Representatives.
- 1999-55: Recognition of the Prince Hall Grand Lodge of Wisconsin.
- 1999-58: Report of the Committee on Records.
- 1999-58: Presentations.
09/08 Agenda
- 1999-83: Greetings to, and appointment of, Grand Representatives.
- 1999-86: Report of the Committee on Records.
- 1999-87: Budget for 2000 (motion only).
- 1999-87: Presentations.
10/09 Agenda
- 1999-109: Topical Discussion with the Grand Master, including the following subjects:
- Should the age requirement to join Freemasonry be lower?
- Should Grand Lodge set up an incentive program which would reimburse Lodges a set amount of money, based on attaining a predetermined number of new members?
- Should Grand Lodge reconsider its position on "No Games of Chance"?
- Should the Grand Lodge Quarterly be held on a different day?
- Should the Grand Lodge Quarterly be held at a different time?
- Should Grand Lodge allow shorter periods of time between degrees?
- Should Grand Lodge continue the requirement for a unanimous ballot for the election of candidates?
12/08 Agenda
- 1999-147: Greetings to Grand Representatives.
- 1999-151: Re-election of Grand Master Fred K. Bauer. Election of other Grand Lodge officers.
- 1999-151: Report of the Committee on Records.
- 1999-153: Presentations.
- Visits by Grand Master Bauer, beginning on Page 1999-170:
- Anniversaries:
- Wollaston, Quincy (04/06; Centenary; Special Communication)
- Chicopee (04/10; 150th Anniversary; Special Communication, held in Springfield)
- Norfolk, Needham (05/08; 125th Anniversary; Special Communication)
- Eastern Star, Rehoboth (09/24; 75th Anniversary; Special Communication)
- Mount Hope (10/08; 175th Anniversary; Special Communication, held in New Bedford)
- Wamsutta, New Bedford (10/20; 50th Anniversary; Special Communication)
- Phoenix, Hanover (12/02; 125th Anniversary; Special Communication)
- Consolidations:
- Germania and Revere, as Germania-Revere (06/19; Special Communication)
- Moses Michael Hays and Freedom, as Moses Michael Hays (09/14; Special Communication)
- Meridian and Maugus Hill, as Meridian (11/15; Special Communication)
- Hall Dedications and corner-stone layings:
- Ayer (11/20; building rededication; Special Communication)
- Lodge visits:
- North Reading, North Reading (01/18)
- Milton, Quincy (01/28)
- Blue Hill, Canton (02/02)
- Ezekiel Bates, Attleboro (02/06; reception for Senior Grand Warden Louis A. Harmon)
- (unknown lodge, Quincy) (03/06; reception for Deputy Grand Master F. Brian Emery)
- Hammatt-Ocean (03/13; religious service in Swampscott)
- Weymouth United Masonic (03/13; reception for Junior Grand Warden Clayton A. Bemis; held in Quincy)
- North Reading, North Reading (03/15)
- Bethlehem, Lynn (03/19)
- Grand Lodge of Connecticut (03/30-04/01)
- Mount Hollis, Holliston (04/05)
- "Let's Talk" with Lodge Masters at Scottish Rite Museum, Lexington (04/10)
- May Flower, Middleboro (04/17; Table Lodge)
- North Reading, North Reading (04/19)
- Lafayette-Dover, Norwood (04/22)
- Major General Henry Knox, Boston (04/28; Table Lodge)
- Manchester, Manchester (04/30; Table Lodge)
- Grand Lodge of Maine (05/03-05/05)
- Grand Lodge of New Hampshire (05/14-05/16)
- Grand Lodge of Rhode Island (05/16-05/18)
- Frank W. Thompson, Bedford (05/18; Ladies' Night)
- The Masters, Newtonville (05/19; installation)
- Mount Moriah, Westfield (05/22; 18th District meeting)
- Vernon, Belchertown (05/26; 19th District meeting)
- Joel H. Prouty, Auburn (05/27; 22nd District meeting)
- John Warren, Hopkinton (06/08)
- Howard, Yarmouth (06/10)
- Winslow Lewis (06/11; clambake in Danversport)
- Norumbega & Brookline, Newtonville (06/14; Past Masters' Night)
- Rabboni, Westwood (06/15)
- William Sutton, Saugus (06/17)
- Wamesit, Tewksbury (09/11; installation)
- North Reading, North Reading (09/19; OES reception)
- North Reading, North Reading (09/20; installation)
- Wyoming, Melrose (09/22)
- Blue Hill, Canton (10/23; installation)
- Merrimack, Haverhill (11/03; Special Communication)
- Lodge of St. Andrew, Boston (11/11; installation)
- Lodge of St. Andrew, Boston (11/30; Feast of St. Andrew)
- Wamesit, Tewksbury (12/06)
- Winslow Lewis (12/10; installation)
- Prince Hall Grand Lodge of Massachusetts (12/11)
- Tahattawan, Littleton (12/14)
- Visits by other Grand Lodge officers begin on Page 1999-178.
- Anniversaries:
- 1999-184: Audit.
Grand Constitutions Amendment Proposals
- 1999-153: Proposals to amend the Grand Constitutions in the following areas:
- Change the age requirements for an applicant for the degrees
- Change the requirement for a unanimous ballot for the election of a candidate
- Change the requirement for a four week interval between degrees
Grand Master's Address
- 03/10: 1999-14; opening remarks; Grand Treasurer; CHIP; Masonic Awareness; discipline; One-Day Class; Masonic Forums and candidate instruction; Masonic Home; Shrine Hospital; Grand Lodge dues; meeting with the Grand Master; Grand lodge web site.
- 06/09: 1999-60; opening remarks; travels; scholarships; MLI; Grand Master's Fair; Grand Treasurer; CHIP; Special Grand Lodge Communication in October; discipline; One-Day Class; Masonic Forums; anti-Masonic activities.
- 09/08: 1999-89; opening remarks; Special Grand Lodge Communication in October; Wor. Christopher L. Huntoon as Grand Treasurer; December Quarterly, and rededication of building; visitations; discipline; One-Day Class; Masonic Forums.
- 12/08: 1999-153; opening remarks; rededication of Grand Lodge building; special communication in October; Masonic Home; employment; visitations; One-Day Class; Education; Service; Library; Masonic Home; Insurance; Scholarship; visits; medals.
Lodge By-Law Changes
- 03/10: 1999-10;
- Full Codes : none.
- Amendments: Aurora, Joel H. Prouty, Matthew John Whittall, Meridian Sun, North Reading, Republican, Star-Athol, Wayfarers; approved.
- 06/09: 1999-48;
- Full Codes : none.
- Amendments: Cochichewick, Corner Stone, Ezekiel Bates, Fellowship, Friendship, Germania, Mariners', Nehoiden, Norfolk, Phoenix, Tahattawan, Thomas Talbot, Waltham Triad, Wampatuck, Weymouth United Masonic; approved.
- 09/08: 1999-81;
- Full Codes : none.
- Amendments: Friendship, Germania-Revere, Mountain, Richard C. MacLaurin, Sinim; approved.
- 12/08: 1999-147;
- Full Codes : none.
- Amendments: Howard, Lafayette-Greylock, Lawrence United, Montgomery, Morning Star, Phoenix, Waltham Triad, West Roxbury-Dorchester, District Grand Lodge of Panama; approved.
Necrologies and Memorials
- NECROLOGIES:
- 06/09: 1999-56; Rt. Wor. Roy Ernest Handy, Jr., Past District Deputy Grand Master.
- 06/09: 1999-56; Rt. Wor. Donald Eugene Keene, Sr., Past District Deputy Grand Master.
- 06/09: 1999-57; Rt. Wor. Edward Newpol, Past District Deputy Grand Master.
- 06/09: 1999-57; Rt. Wor. Clarence Frederick Penney, Past District Deputy Grand Master.
- 06/09: 1999-57; Rt. Wor. John Frederick Van Baars, Past District Deputy Grand Master.
- 09/08: 1999-83; Rt. Wor. Gordon Wallace Weddleton, Past District Deputy Grand Master.
- 12/08: 1999-149; Rt. Wor. Donald John Lohnes, Past Deputy Grand Master.
- 12/08: 1999-150; Rt. Wor. Neal Stewart Mitchell, Past District Deputy Grand Master.
- 12/08: 1999-150; Rt. Wor. William Joseph Rogers, Jr., Past District Deputy Grand Master, Past Junior Grand Deacon.
- 12/08: 1999-150; Rt. Wor. George Frederick Shelton, Past District Deputy Grand Master.
- MEMORIALS:
- 09/08: 1999-83; Rt. Wor. and Rev. Oscar A. Guinn, Jr., Past Grand Chaplain; presented by Rt. Wor. and Rev. John R.S. Higgins, for the committee. The Grand Master then presented Bro. Higgins with Bro. Guinn's Grand Chaplain's jewel and designated him the senior Grand Chaplain.
Petitions for Charters
- 06/09: 1999-51. Petition by Meridian and Maugus Hill, as Meridian; granted.
- 06/09: 1999-53. Petition by Moses Michael Hays and Freedom, as Moses Michael Hays; granted.
- 06/09: Petition for the consolidation of Germania and Revere, as Germania-Revere; not listed in Proceedings, but should have been; Germania Lodge has a By-Law change in June, and the merger is on 06/19.
SPECIAL COMMUNICATIONS
- 04/03: 1999-21. Boston. Cornerstone laying at Shrine Hospital.
- 1999-22: Grand Lodge opened at the Shriners Hospital for Children.
- 1999-22: Laying of the corner stone "in due and ancient form."
- 1999-22: Remarks by the Grand Master and other Brothers.
- 04/06: 1999-25. Quincy. Centenary of Wollaston Lodge.
- 1999-26: Grand Lodge opened and was received by Wor. Graeme H. Marsden, Master of Wollaston Lodge.
- 1999-26: An "interesting, dramatic and inspiring rendition of the first year in the life of Wollaston Lodge" by Wor. Kenneth A. Hamilton and other Past Masters.
- 1999-26: Remarks by the Grand Master and other Brothers.
- 04/10: 1999-29. Springfield. 150th Anniversary of Chicopee Lodge of Chicopee.
- 1999-30: Grand Lodge opened and was received by Wor. George R. Sachs, Master of Chicopee Lodge.
- 1999-30: Remarks by the Grand Master and other Brothers.
- 06/19: 1999-67. Boston. Uniting of Germania and Revere, as Germania-Revere.
- 1999-68: Grand Lodge opened and was received by the Masters of the two Lodges.
- 1999-68: Merger ceremony, described in detail.
- 1999-71: Charge by the Grand Master; remarks by other Brothers.
- 09/11: 1999-95. West Brookfield. 75th Anniversary of Bay Path Lodge.
- 1999-95: Grand Lodge opened and was received by the Brethren and guests of Bay Path Lodge.
- 1999-95: Presentations, including a Joseph Warren Medal to Wor. George David Valerius.
- 1999-96: Address by the Grand Master. Remarks by other Brothers.
- 09/14: 1999-97. Needham. Uniting of Moses Michael Hays and Freedom, as Moses Michael Hays.
- 1999-98: Grand Lodge opened and was received by the Masters of the two Lodges.
- 1999-98: Merger ceremony.
- 1999-98: Charge by the Grand Master; remarks by other Brothers.
- 09/24: 1999-101. Rehoboth. 75th Anniversary of Eastern Star Lodge.
- 1999-102: Grand Lodge opened at the Anawan Grange Hall and was received by Wor. O. Raymond Elting, Master of Eastern Star Lodge.
- 1999-102: Remarks by the Grand MAster and other Brothers.
- 10/08: 1999-103. Somerset. 175th Anniversary of Mount Hope Lodge of Fall River.
- 1999-103: Grand Lodge opened at the Towne Room in Somerset.
- 1999-104: Anniversary Banquet. Remarks by the Grand Master and other Brothers.
- 10/20: 1999-111. New Bedford. 50th Anniversary of Wamsutta Lodge.
- 1999-112: Grand Lodge opened and was received by the Brethren and guests of Wamsutta Lodge.
- 1999-112: Presentation of colors by representatives of DeMolay and Rainbow.
- 1999-113: Introduction of the son of Wamsutta Lodge's first Master, and a Charter MEmber.
- 1999-113: Remarks by the Grand Master and other Brothers.
- 11/03: 1999-115. Haverhill. Visit to Merrimack Lodge.
- 1999-116: Grand Lodge opened and was received by the Brethren of Merrimack Lodge.
- 1999-116: Address by the Grand Master. Remarks by other Brothers.
- 11/15: 1999-119. Natick. Uniting of Meridian and Maugus Hill, as Meridian.
- 1999-120: Grand Lodge opened and was received by the Masters of the two Lodges.
- 1999-120: Merger ceremony.
- 1999-120: Charge by the Grand Master; remarks by other Brothers.
- 11/20: 1999-123. Ayer. Dedication of Masonic Building.
- 1999-124: Grand Lodge opened and was received by the Brethren and guests of Caleb Butler Lodge.
- 1999-124: "The Grand Master and Grand Lodge Officers assembled around the ceremonial carpet and proceeded to dedicate the Lodge building in accordance with ancient usages."
- 1999-124: Remarks by the Grand Master and other Brothers. Presentations.
- 1999-125ff: History of Caleb Butler Lodge.
- 12/02: 1999-129. Hanover. 125th Anniversary of Phoenix Lodge.
- 1999-130: Grand Lodge opened and was received by the Brethren and guests of Phoenix Lodge.
- 1999-130: Remarks by the Grand Master and other Brothers. Presentations.
FEAST OF ST. JOHN THE EVANGELIST
(held at Masonic Temple, Boston, 12/27/1999)
- 1999-215: Opening and roll call.
- 1999-221: Reception of guests, including Grand Representatives.
- 1999-222: Report of Grand Secretary; 622 diplomas issued. List of lodges not represented in Grand Lodge in 1999, as well as the past 2 years.
- 1999-223: Installation of Grand Master Fred Kirby Bauer. Installation of other Grand Officers.
- 1999-225: Feast of St. John. Toasts and names of speakers:
- 1999-226: The Grand Master.
- 1999-226: Deputy Grand Master Richard W. Burgess.
- 1999-227: Past Deputy Grand Master Richard E. Johnson.
LIST OF LODGES IN MASSACHUSETTS BY DISTRICT: 1999
There were 45 districts in Massachusetts in 1999 (numbered 1 through 33), as well as districts for Chile, China, the Caribbean and Panama.
DISTRICT 1: Boston
Salvatore P. Russo, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1999-A3
- St. John's (Boston, 1733)
- Lodge of St. Andrew, (Boston, 1752)
- The Massachusetts (Boston, 1770)
- Columbian (Boston, 1796)
- Mount Lebanon (Boston, 1801)
- Germania-Revere (Boston, 1854) merged 06/19
- Winslow Lewis (Boston, 1855)
- Shawmut (Newtonville, 1911)
DISTRICT 2: Cambridge
James W. Spurrell, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1999-A4
- Amicable (Cambridge, 1805)
- Mizpah-Faith (Cambridge, 1867)
- Charity (Cambridge, 1869)
- Joseph Webb (Boston, 1876)
- Richard C. MacLaurin (Cambridge, 1920)
- The DeMolay (Boston, 1975)
DISTRICT 2: Boston
Nathan N. Rosenhek, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1999-A5
- Mount Olivet (Cambridge, 1863)
- Zetland (Boston, 1867)
- Euclid (Boston, 1916)
- The Harvard (Cambridge, 1922)
- Boston University (Boston, 1925) charter surrendered 08/19
- Moses Michael Hays (Needham, 1931)
- Logia America (Cambridge, 1993)
DISTRICT 3: Boston
Jeffrey Arnold, District Deputy Grand Master; 4 Lodges
Tabular: 1999-A6
- Mount Tabor (Boston, 1846)
- Henry Price (Boston, 1858)
- Hammatt-Ocean (Saugus, 1859)
- Seaview (Revere, 1917)
DISTRICT 3: Chelsea
Gary C. Miller, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1999-A7
- Star of Bethlehem (Wakefield, 1844)
- Baalbec (East Boston, 1852)
- Adelphi-Noddle's Island (Watertown, 1920)
- Everett C. Benton (Boston, 1925)
- Major General Henry Knox (Boston, 1926)
DISTRICT 4: Boston
Maxwell M. Brenton, District Deputy Grand Master; 10 Lodges
Tabular: 1999-A8
- Union (Dorchester, 1796)
- St. Paul's-Algonquin (Braintree, 1846)
- Gate of the Temple (Stoughton, 1855)
- Rabboni (Milton, 1869)
- Prospect (Roslindale, 1890)
- Macedonian (Quincy, 1893)
- West Roxbury-Dorchester (Dorchester, 1912)
- Cosmopolitan (Stoughton, 1920)
- Milton (Milton, 1922)
- Hesperia (Boston, 1925)
DISTRICT 5: Waltham
Stephen C. Cohn, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1999-A9
- Dalhousie (Newtonville, 1860)
- Beth-Horon (Brookline, 1870)
- Fraternity and Fuller (Newtonville, 1875)
- Wellesley (Needham, 1912)
- Victory (Watertown, 1920)
- Nehoiden (Needham, 1927)
- Garden City (Newtonville, 1954)
- The Masters (Newtonville, 1983)
DISTRICT 5: Brighton
William E. Holland, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1999-A10
- Bethesda (Brighton, 1819)
- Waltham Triad (Newtonville, 1820)
- Pequossette (Watertown, 1856)
- Belmont-Beaver (Belmont, 1864)
- Norfolk (Needham, 1874)
- Norumbega & Brookline (Newtonville, 1920)
- Maugus Hill (Wellesley, 1957) merged into Meridian, 11/15
DISTRICT 6: Somerville
David R. Young, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1999-A11
- King Solomon's (Charlestown, 1783)
- Mount Hermon (Medford, 1854)
- Joseph Warren-Soley (Boston, 1856)
- Simon W. Robinson(Lexington, 1870)
- Friendship (Wilmington, 1901)
- Russell (Arlington, 1923)
- Simonds (Burlington, 1955)
- Frank W. Thompson (Bedford, 1955)
DISTRICT 6: Arlington
Steve J. Gogolos, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1999-A12
- Washington (Lexington, 1796)
- Hiram (Arlington, 1797)
- Mount Horeb (Woburn, 1855)
- John Abbot (Somerville, 1857)
- William Parkman (Winchester, 1864)
- Somerville (West Somerville, 1912)
- Samuel Crocker Lawrence (Medford, 1920)
- Freedom (Arlington, 1947) merged into Moses Michael Hays, 09/14
DISTRICT 7: Malden
David R. Lee, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1999-A13
- Mount Vernon-Galilean (Malden, 1857)
- Good Samaritan (Reading, 1870)
- King Cyrus (Stoneham, 1875)
- Fidelity (Melrose, 1918)
- Mount Scopus (Malden, 1930)
- North Reading (North Reading, 1955)
DISTRICT 7: Melrose
Edwin R. VanCor, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1999-A14
- Wyoming (Melrose, 1856)
- William Sutton (Saugus, 1866)
- Palestine (Everett, 1868)
- Converse (Malden, 1887)
- Golden Rule (Wakefield, 1888)
- The Lodge of Stirling (Malden, 1910)
- Lynnfield (Lynnfield, 1946)
DISTRICT 8: Salem
Donald M. Moran, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1999-A15
- Essex (Salem, 1791)
- Mount Carmel (Lynn, 1805)
- Mosaic (Danvers, 1870)
- Damascus (Lynn, 1906)
- Wayfarers (Swampscott, 1914)
- Budleigh (Beverly, 1921)
- New Meadows (Topsfield, 1958)
DISTRICT 8: Lynn
William E. Eldridge, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1999-A16
- Philanthropic (Marblehead, 1760)
- Jordan (Peabody, 1808)
- Amity (Danvers, 1863)
- Starr King (Salem, 1864)
- Golden Fleece (Lynn, 1864)
- Bethlehem (Lynn, 1920)
- North Shore Daylight (Beverly, 1992)
DISTRICT 9: Gloucester
Alexander R. Pope, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1999-A17
- The Tyrian (Gloucester, 1770)
- Liberty (Beverly, 1824)
- Ashler (Rockport, 1851)
- John T. Heard (Ipswich, 1864)
- Acacia (Gloucester, 1865)
- Manchester (Manchester, 1920)
DISTRICT 10: Newburyport
Arnold M. Marookian, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1999-A18
- St. John's (Newburyport, 1766)
- Merrimack (Haverhill, 1802)
- St. Mark's (Newburyport, 1803)
- Warren (Amesbury, 1822)
- Saggahew (Haverhill, 1864)
- Charles C. Dame (Georgetown, 1867)
- Bethany (Merrimac, 1868)
DISTRICT 11: Lawrence
Edward A. Condon, Jr., District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1999-A19
- St. Matthew's (Andover, 1822)
- LawrenceUnited (Lawrence, 1825)
- John Hancock (Methuen, 1860)
- Cochichewick (North Andover, 1874)
- Merrimack Valley Daylight (Lawrence, 1990)
DISTRICT 12: Lowell
Herbert W. Mitchell, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1999-A20
- Corinthian (Concord, 1797)
- Pentucket (Lowell, 1807)
- Ancient York (Lowell, 1852)
- Kilwinning (Lowell, 1866)
- William North (Lowell, 1867)
- Thomas Talbot (Billerica, 1889)
- Wamesit (Tewksbury, 1921)
- William Sewall Gardner (Lowell, 1928)
DISTRICT 13: Fitchburg
Kenneth E. Atkins, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1999-A21
- St. Paul (Ayer, 1797)
- Aurora (Leominster, 1801)
- Trinity (Clinton, 1858)
- Caleb Butler (Ayer, 1859)
- Wilder (Leominster, 1859)
- Charles W. Moore (Fitchburg, 1865)
- Tahattawan (Littleton, 1929)
DISTRICT 13: Barre
Brian A. Handy, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1999-A22
- Mount Zion (Barre, 1800)
- Orange (Orange, 1859)
- Hope (Gardner, 1864)
- Star-Athol (Athol, 1864)
- Artisan (Winchendon, 1865)
DISTRICT 14: Greenfield
Lawrence G. Kent, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1999-A23
- Republican (Greenfield, 1795)
- Harmony (Northfield, 1796)
- Mountain (Shelburne Falls, 1806)
- Bay State (Montague, 1872)
- Mechanic's (Montague, 1878)
DISTRICT 15: North Adams
Nicholas J. Mantello, District Deputy Grand Master; 4 Lodges
Tabular: 1999-A24
- Lafayette-Greylock (North Adams, 1847)
- Berkshire (South Adams, 1857)
- Upton (Cheshire, 1869)
- Williams (Williamstown, 1871)
DISTRICT 16: Pittsfield
Richard C. Johnson, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1999-A25
- Cincinnatus (Great Barrington, 1795)
- Evening Star (Lenox, 1795)
- Wisdom (West Stockbridge, 1803)
- Mystic (Pittsfield, 1810)
- Globe (Hinsdale, 1869)
- Occidental (Stockbridge, 1870)
- Crescent-Pittsfield (Pittsfield, 1873)
- Unity (Dalton, 1896)
DISTRICT 17: Holyoke
Leo A. Provost, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1999-A26
- Jerusalem (South Hadley, 1797)
- Pacific (Amherst, 1860)
- Mount Tom (Holyoke, 1850)
- Ionic (Easthampton, 1867)
- Mount Holyoke (South Hadley, 1869)
- Hampshire (Haydenville, 1871)
DISTRICT 18: Chicopee
Charles H. Robinson, Jr., District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1999-A27
- Chicopee (Chicopee, 1848)
- Brigham (Ludlow, 1891)
- Esoteric (Springfield, 1909)
- Charles C. Spellman (East Longmeadow, 1921)
- Samuel D. Sherwood (Springfield, 1921)
DISTRICT 18: Springfield
Myron G. Swain, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1999-A28
- Hampden (Springfield, 1817)
- Mount Moriah (Westfield, 1856)
- Huntington-Federal (Russell, 1866)
- Springfield (Springfield, 1895)
- Mount Orthodox (West Springfield, 1913)
DISTRICT 19: Palmer
William R. Barnett, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1999-A29
- Thomas (Palmer, 1796)
- Quaboag (Warren, 1858)
- Day Spring (Monson, 1862)
- Eden (Ware, 1863)
- Vernon (Belchertown, 1869)
DISTRICT 20: Blackstone
Charles G. Fegreuss, District Deputy Grand Master; 4 Lodges
Tabular: 1999-A30
- Solomon's Temple (Uxbridge, 1818)
- Webster (Webster, 1858)
- Oxford (Oxford, 1859)
- Mumford River (Douglas, 1877)
DISTRICT 21: Brookfield
Samuel R. McClure, Jr., District Deputy Grand Master; 9 Lodges
Tabular: 1999-A31
- Morning Star (Worcester, 1793)
- Quinebaug (Southbridge, 1859)
- Hayden (Brookfield, 1863)
- Spencer (Spencer, 1871)
- Meridian Sun (North Brookfield, 1894)
- Rufus Putnam (Rutland, 1912)
- Isaiah Thomas (Worcester, 1920)
- Bay Path (West Brookfield, 1923)
- Rose of Sharon (Worcester, 1927)
DISTRICT 22: Worcester
Kevin T. Jones, District Deputy Grand Master; 9 Lodges
Tabular: 1999-A32
- Olive Branch (Millbury, 1797)
- Franklin (Grafton, 1851)
- Montacute (Worcester, 1858)
- Athelstan (Worcester, 1865)
- Quinsigamond (Worcester, 1870)
- Boylston (West Boylston, 1876)
- Joel H. Prouty (Auburn, 1927)
- Matthew John Whittall (Shrewsbury, 1928)
- Level (Worcester, 1952)
DISTRICT 23: Natick
Carmen D. Borgia, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1999-A33
- Meridian (Watertown, 1797) merger 11/15
- Montgomery (Milford, 1797)
- John Warren (Hopkinton, 1860)
- Mount Hollis (Holliston, 1864)
- North Star (Ashland, 1864)
- Siloam (Westborough, 1866)
- Charles River (Medway, 1871)
- Alpha (Framingham, 1875)
DISTRICT 24: Marlboro
Alexander D. Campbell, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1999-A34
- Middlesex (Framingham, 1795)
- United Brethren (Marlborough, 1859)
- Doric (Hudson, 1864)
- Charles A. Welch (Maynard, 1872)
- Perfection (Framingham, 1957)
DISTRICT 25: Hyde Park
Eugene B. Nichols, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1999-A35
- Rising Star (Stoughton, 1799)
- Orient (Norwood, 1861)
- Blue Hill (Canton, 1863)
- Lafayette-Dover (Norwood, 1865)
- Eliot-Hyde Park (Westwood, 1866)
- Constellation (Dedham, 1871)
- Azure (Walpole, 1921)
DISTRICT 26: Quincy
Craig S. MacPherson, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1999-A36
- Rural (Quincy, 1801)
- Norfolk Union (Randolph, 1819)
- Weymouth United Masonic (Weymouth, 1825)
- Delta (Braintree, 1868)
- Wollaston (Quincy, 1899)
DISTRICT 27: Plymouth
Paul E. Wuori, Sr., District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1999-A37
- Old Colony (Hingham, 1792)
- Corner Stone (Duxbury, 1801)
- Plymouth (Plymouth, 1825)
- Konohassett (Cohasset, 1864)
- Phoenix (Hanover, 1873)
- Satuit (Scituate, 1875)
- Daniel Webster (Marshfield, 1964)
DISTRICT 28: Taunton
James C. Pilling, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1999-A38
- King David (Taunton, 1798)
- May Flower (Middleboro, 1864)
- Paul Dean (North Easton, 1867)
- Eastern Star (Rehoboth, 1924)
- Metacomet Daylight (Taunton, 1989)
DISTRICT 28: Attleboro
John F. Platt, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1999-A39
- Bristol (North Attleboro, 1797)
- St. Alban's (Wrentham, 1818)
- St. James (Mansfield, 1864)
- Excelsior (Franklin, 1866)
- Ezekiel Bates (Attleboro, 1870)
DISTRICT 29: Brockton
Richard C. Austin, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1999-A40
- Fellowship (Bridgewater, 1797)
- Paul Revere (North Bridgewater, 1856)
- John Cutler (Abington, 1859)
- Puritan (East Bridgewater, 1869)
- St. George (Brockton, 1877)
- Satucket (East Bridgewater, 1881)
- Baalis Sanford (Brockton, 1917)
- Wampatuck (East Bridgewater, 1946)
DISTRICT 30: Fall River
Oscar L. Baron, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1999-A41
- Mount Hope (Fall River, 1824)
- Pioneer (Somerset, 1863)
- King Philip (Fall River, 1866)
- Massasoit-Narragansett (Fall River, 1915)
- Watuppa (Fall River, 1926)
DISTRICT 30: New Bedford
George J. P. Breault, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1999-A42
- Star in the East-Paskamansett (New Bedford, 1823)
- Quittacus (New Bedford, 1865)
- George H. Taber (Fairhaven, 1872)
- Noquochoke (South Westport, 1878)
- Abraham H. Howland Jr. (New Bedford, 1915)
- Wamsutta (New Bedford, 1949)
DISTRICT 31: Nantucket
Michael Petrosino, District Deputy Grand Master; 4 Lodges
Tabular: 1999-A43
- Union (Nantucket, 1771)
- Social Harmony (Middleboro, 1823)
- Oriental-Martha's Vineyard (Oak Bluffs, 1859)
- Pythagorean (Marion, 1861)
DISTRICT 32: Hyannis
Thomas W. Hadley, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1999-A44
- Marine (Falmouth, 1798)
- Fraternal (Centerville, 1801)
- DeWitt Clinton (Sandwich, 1855)
- Howard (Yarmouth, 1869)
- Mariners' (Cotuit, 1871)
- Cawnacome Sunshine (Bourne, 1992)
DISTRICT 32: Provincetown
Southard Lippincott, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1999-A45
- King Hiram's (Provincetown, 1795)
- Mount Horeb (Dennis, 1854)
- Pilgrim (Harwich, 1859)
- Adams (Wellfleet, 1865)
- St. Martin's (Chatham, 1872)
- Universal (Orleans, 1917)
- Nauset Light (Orleans, 1997)
DISTRICT 33: Springfield
Neil C. Hansen, District Deputy Grand Master; 4 Lodges
Tabular: 1999-A46
- Roswell Lee-Indian Orchard (Springfield, 1864)
- Elm-Belcher (Agawam, 1870)
- Newton (Wilbraham, 1870)
- Longmeadow (Longmeadow, 1931)
PANAMA CANAL DISTRICT
Jack R. Tutzauer, District Grand Master; 3 Lodges
Tabular: 1999-A47
- Sojourners (Cristobal, Canal Zone, 1912)
- Ancon (Ancon, Canal Zone, 1913)
- Gatun (Empire, Canal Zone, 1915) merged 05/31
CHILE DISTRICT
Daniel E. Cerda, District Deputy Grand Master; 3 Lodges
Tabular: 1999-A48
- Bethesda (Valparaiso, Chile, 1854)
- Huelen (Santiago, Chile, 1876)
- St. John's (Concepción) (Concepción, Chile, 1884)
CHINA DISTRICT
Joe A. Diele, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1999-A49
- Ancient Landmark (Shanghai, China, 1863) In recess
- Shanghai (Shanghai, China, 1903) In recess
- Sinim (Tokyo, Japan, 1903)
- International (Peking, China, 1915) In recess
- Hykes Memorial (Tientsin, China, 1922) In recess
CARIBBEAN DISTRICT
Aston Wright, District Deputy Grand Master; 1 Lodge
Tabular: 1999-A50
- Caribbean Naval (Guantánamo, Cuba, 1966)