Districts1867-82
From MasonicGenealogy
Revision as of 01:24, 6 October 2011 by 98.216.82.200 (Talk)
Contents
- 1 DISTRICT DEPUTY GRAND MASTERS, 1867 through 1882
- 1.1 Boston 1st District
- 1.2 Charlestown 2nd District
- 1.3 Boston Highlands 3rd District
- 1.4 Cambridge 4th District
- 1.5 Salem 5th District
- 1.6 Newburyport 6th District
- 1.7 Lowell 7th District
- 1.8 Greenfield 8th District
- 1.9 Pittsfield 9th District
- 1.10 Springfield 10th District
- 1.11 Worcester 11th District
- 1.12 Milford 12th District
- 1.13 Taunton/Dedham 13th District
- 1.14 New Bedford 14th District
- 1.15 Barnstable 15th District
- 1.16 Plymouth 16th District
- 1.17 Woburn 17th District
- 1.18 Palmer 18th District
- 1.19 Taunton 19th District
- 1.20 Chile District
- 1.21 China District
- 1.22 Peru District
DISTRICT DEPUTY GRAND MASTERS, 1867 through 1882
Boston 1st District
- James A. Fox, 1867, 1868
- Andrew G. Smith, 1869, 1870, 1871
- Daniel W. Lawrence, 1872
- R. Montgomery Field, 1873
- William T.R. Marvin, 1874, 1875
- Henry G. Fay, 1876, 1877, 1878
- Albert L. Richardson, 1879, 1880
- Nathaniel Greene, 1881, 1882
Charlestown 2nd District
- S. O. Dearborn, 1867
- Tracy P. Cheever, 1868, 1869, 1870
- Gideon P. Haynes, 1871
- Henry W. Muzzey, 1872
- William H. Kent, 1873, 1874
- Francis Childs, 1875, 1876, 1877
- Selwyn Z. Bowman, 1878
- Jonathan Bigelow, 1879, 1880
- Leander N. Hannum, 1881
- Robert F. Means, 1882
Boston Highlands 3rd District
- Cephas Brigham, 1867, 1868
- Benjamin Pope, 1869, 1870, 1871
- Charles J. Danforth, 1872-1875
- Seth C. Ames, 1876, 1877, 1878
- William H. West, 1879, 1880
- William H.H. Soule, 1881, 1882
Cambridge 4th District
- Henry Endicott, 1867, 1868
- F. Lyman Winship, 1869, 1870, 1871
- Charles A. Welch, 1872, 1873, 1874
- George F. Homer, 1875
- Edward C. Damon, 1876, 1877
- George J. Townsend, 1878, 1879, 1880
- Thomas W. Davis, 1881, 1882
Salem 5th District
- George H. Peirson, 1867-1873
- George F. Breed, 1874, 1875
- William C. Maxwell, 1876, 1877, 1878
- John B. Hill, 1879, 1880
- Albert H. Sweetser, 1881, 1882
Newburyport 6th District
- Lemuel A. Bishop, 1867, 1868, 1869
- James E. Gale, 1870, 1871
- Joseph S. Howe, 1872, 1873, 1874
- Warren Currier, 1875, 1876, 1877
- Thomas Leyland, 1878, 1879
- Nathan S. Kimball, 1880
- Stephen Osgood, 1881, 1882
Lowell 7th District
- Charles Kimball, 1867, 1868
- Henry P. Perkins, 1869-1874
- Solon W. Stevens, 1875-1878
- Daniel B. Ingalls, 1879, 1880
- Nathaniel C. Sanborn, 1881, 1882
Greenfield 8th District
- Ithamar F. Conkey, 1867, 1868
- Andrew J. Clark, 1869, 1870, 1871
- Edward J. Sawyer, 1872, 1873
- Bowdoin S. Parker, 1874, 1875
- Jonas K. Patch, 1876
- Henry H. Humphrey, 1877, 1878, 1879
- Hiram O. Smith, 1880
- Charles H. McClellan, 1881, 1882
Pittsfield 9th District
- Henry Chickering, 1867, 1868
- Daniel Upton, 1869-1874
- John R. Davison, 1875
- Hezekiah S. Russell, 1876, 1877, 1878
- William H. Murray, 1879, 1880, 1881, 1882
Springfield 10th District
- David W. Crafts, 1867, 1868, 1869
- Samuel B. Spooner, 1870
- William J. Sawin, 1871-1874
- John E. Shipman, 1875, 1876
- John A. Hall, 1877, 1878
- William C. Robinson, 1879, 1880
- Edward P. Kendrick, 1881, 1882
Worcester 11th District
- A. A. Burdin, 1867, 1868
- Charles G. Reed, 1869, 1870
- Thomas E. St. John, 1871, 1872
- Joseph E. Knox, 1873, 1874
- Charles W. Moody, 1875-1879
- David M. Earle, 1880
- Edward W. Ball, 1881, 1882
Milford 12th District
- Henry C. Skinner, 1867, 1868
- George E. Stacy, 1869-1874
- Irving B. Sayles, 1875-1878
- William H. Phipps, 1879
- Arba C. Slater, 1880, 1881, 1882
Taunton/Dedham 13th District
Dedham from 1877
- Jonathan R. Gay, 1867
- J. Mason Everett, 1868, 1869, 1870
- James Utley, 1871, 1872, 1873
- George L. Rhoads, 1874, 1875, 1876
- Frederick D. Ely, 1877, 1878, 1879
- C. E. Smith, 1880, 1881
- Henry S. Bunton, 1882
New Bedford 14th District
George H. Taber, 1867
- Robert C. Brown, 1868
- John A. Lee, 1869, 1870, 1871
- Abraham H. Howland, Jr., 1872-1875
- Abraham G. Hart, 1876, 1877, 1878
- Albert H.W. Carpenter, 1879, 1880
- Wanton T. Drew, 1881, 1882
Barnstable 15th District
- R. S. Pope, 1867
- Joseph K. Baker, 1868-1872
- Joseph O. Johnson, 1873
- John W. Atwood, 1874, 1875, 1876
- Russell Matthews, 1877-1882
Plymouth 16th District
- Z. L. Bicknell, 1867, 1868, 1869
- Edward Avery, 1870-1874, 1880
- Hosea Kingman, 1875, 1876, 1877, 1878
- Leavitt Bates, 1879
- Charles W. S. Seymour, 1881, 1882
Woburn 17th District
From 1872
- William T. Grammer, 1872
- Smith B. Harrington, 1873, 1874
- Theodore N. Foque, 1875, 1876, 1877, 1878
- Augustus E. Scott, 1879, 1880, 1881
- Thomas S. Spurr, 1882
Palmer 18th District
From 1873
- John Wetherbee, 1873-1876
- Pliny T. Litchfield, 1877, 1878
- George Robinson, 1879, 1880
- Alvin A. Gage, 1881
- J. M. Cochran, 1882
Taunton 19th District
From 1878
- Frank Morton, 1878, 1879
- John B. Thayer, 1880, 1881
- Baalis Sanford, 1882
Chile District
- George H. Kendall, 1867-1872
- H. Plunket Bourchier, 1873-1876
- David Trumbull, 1877-1882
China District
- Ithamar B. Eames, Special Deputy, 1867-1872, 1874-1878
- William C. Blanchard, 1873
- D. C. Jansen, Master of Ancient Landmark Lodge, 1879
- William F. Salmon, Proxy, 1880, 1881
- F. W. Galles, Master of Ancient Landmark Lodge, 1882
Peru District
Only through 1868; dissolved 1869
- Richard H. Hartley, Special Deputy, 1867, 1868